W ostatnim raporcie Euro Health Consumer Index za 2018 rok, porównującym wydajność krajowych systemów opieki zdrowotnej w 35 krajach, ogólna ocena dla Polski spadła względem ostatniego zestawienia. Dziś Polska zajmuje 4. miejsce od końca. Te dane pokazują, że polski system ochrony zdrowia znajduje się na granicy wytrzymałości. Jak wskazują eksperci, głównym powodem trudnej sytuacji jest znaczące niedofinansowanie, w tym również zaniżony budżet na refundację leków.
W ostatnim czasie, w przedwyborczej debacie publicznej pojawiło się wiele propozycji, które miałyby poprawić sytuacji polskiej ochrony zdrowia. Swoje postulaty zgłaszali zarówno przedstawiciele środowiska medycznego, organizacji pacjenckich, instytucjonalnego, w tym m.in. eksperci Najwyższej Izby Kontroli oraz politycy ze wszystkich ugrupowań.
INFARMA postanowiła przeprowadzić badanie opinii społecznej, aby poznać opinie Polaków na temat kondycji systemu ochrony zdrowia i zrozumieć ich oczekiwania. Z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Kantar wynika m.in., że zdecydowana większość z nich (ponad 70%) określa stan polskiej ochrony zdrowia jako fatalny lub zły. Za najbardziej dotkliwe problemy uznają długie kolejki do lekarzy i świadczeń zdrowotnych, a także ograniczony dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków.
W tym kontekście nie bez znaczenia jest fakt, że publiczne finansowanie ochrony zdrowia w Polsce oraz publiczne wydatki na refundację leków są jednymi z najniższych w Europie.
Pełne wyniki badania prezentujemy w raporcie „Postrzeganie polskiej ochrony zdrowia”.
Zapraszamy do lektury!