Phil Krzyzek jest Dyrektorem Zarządzającym w Merck Sp. z o.o. To doświadczony i odnoszący sukcesy ekspert ds. komercyjnej opieki zdrowotnej z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej, CSO i opiece zdrowotnej nad pacjentami. Zajmował wysokie stanowiska w sprzedaży, marketingu, rozwoju biznesu i zarządzaniu ogólnym w różnych produktach i usługach, rolach, sektorach i typach organizacji, od start-upów po blue chipy.
Phil Krzyzek jako nowo wybrany Prezes Zarządu INFARMY, przejmuje stery w ważnym dla branży momencie rozpoczęcia Prezydencji Polski w Radzie UE. Upłynie ona między innymi pod znakiem dalszych konsultacji w ramach procesu legislacyjnego pierwszego od 20 lat przeglądu prawodawstwa farmaceutycznego UE, który wpłynie na rozwój i dostęp do innowacyjnych terapii na kolejne dziesięciolecia. Kolejnym wyzwaniem będzie także nowelizacja ustawy refundacyjnej, która za kilka tygodni trafi do konsultacji publicznych.
– To dla mnie ogromne wyróżnienie i dowód zaufania, za które dziękuję wszystkim członkom Zarządu. Niezwykle cieszę się na naszą wspólną pracę. Najbliższe 6 miesięcy będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, zarówno w obszarze legislacji unijnej, jak i polskiej. Jestem przekonany, że to właśnie przemysł innowacyjny odegra ważną rolę w debacie publicznej w tym okresie. Polska Prezydencja stwarza także niepowtarzalną szansę na nowe otwarcie dyskusji nad bezpieczeństwem zdrowotnym Unii Europejskiej. Doświadczenia pandemii COVID-19 dobitnie pokazały nam, że bezpieczeństwo to nie tylko stabilne i nieprzerwane europejskie łańcuchy dostaw, ale także dobra zdrowotna kondycja społeczeństw oraz dobrze zorganizowane i sprawnie działające systemy ochrony zdrowia. Odnosząc się bezpośrednio do priorytetów zdrowotnych chciałbym podkreślić, że bez poprawy efektywności – przy tak negatywnych prognozach dot. rozwoju chorób cywilizacyjnych i starzejących się społeczeństwach –obecne systemy ochrony zdrowia mogą tego nie udźwignąć. Odbije się to także na kondycji społeczeństw i gospodarce. Wierzę, że jako branża innowacyjna mamy tu wiele do zaoferowania i że polska Prezydencja będzie mocnym impulsem do rozwoju innowacji i zwiększenia konkurencyjności Europy, zgodnie z wnioskami raportu Mario Draghiego.
– Pragnę podziękować także Agnieszce Grzybowskiej-Zalewskiej za jej zaangażowanie i dotychczasowe osiągnięcia, które przygotowały nasz Związek na wyzwania najbliższych miesięcy. Życzę jej dalszych sukcesów – powiedział Phil Krzyzek, Prezes Zarządu INFARMY.
Agnieszka Grzybowska-Zalewska została wybrana na stanowisko Prezes INFARMY w czerwcu 2023 roku i pełniła tę funkcję w gorącym dla branży okresie finalizacji prac nad dużą nowelizacją Prawa farmaceutycznego i w pierwszej fazie prac Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego nad pakietem farmaceutycznym. W tym czasie w INFARMIE podjęto szereg inicjatyw i działań wspierających dialog ze wszystkimi interesariuszami systemu, decydentami oraz branżą farmaceutyczną w Polsce i Europie na temat szans i ryzyk reformy. Ponadto kontynuowano wiele ważnych projektów, które zostały pozytywnie przyjęte, czyli m.in. wspierający rozwój kompetencji i niezależność organizacji pacjenckich Program PACJENCI.PRO. Rozwijano także platformę internetową Access Gap, która została poszerzona o Polski Radar Refundacyjny i analizuje na bieżąco dane na temat dostępności do innowacyjnych leków w Polsce i w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Odbyła dziesiątki spotkań i rozmów budując pozytywną atmosferę otwartości i dialogu na temat przyszłości badań nad innowacyjnymi terapiami w Polsce i Europie.
– Pełnienie funkcji prezesa INFARMY było jednym z najciekawszych doświadczeń i wyzwań w moim życiu zawodowym i cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie w tak ciekawym czasie, z tak ciekawymi i doświadczonymi ludźmi. W okresie tak wielu wyzwań dla branży innowacyjnej w tle, wielu zmian i kryzysów geopolitycznych, mam poczucie, że dołożyłam cegiełkę do ugruntowania wiodącej roli branży innowacyjnej, która jest niezbędna już nie tylko do rozwoju medycyny i leczenia pacjentów, ale także do zapobiegania kryzysom, m.in. takim, jakiego doświadczyliśmy podczas pandemii COVID-19. Reforma prawa farmaceutycznego będzie fundamentalną zmianą, która albo da impuls albo zahamuje rozwój badań w Europie. Dziękuję wszystkim członkom Zarządu oraz Dyrektorowi i pracownikom INFARMY za partnerską współpracę i liczne inspiracje, które wspierały realizacje naszych celów. Życzę Philowi, żeby jego działania przyczyniły się do takiego wsparcia polskiej Prezydencji, aby było to nowe otwarcie w polityce Komisji Europejskiej, które da mocny impuls do rozwoju innowacji i zwiększenia konkurencyjności Europy na lata – powiedziała Agnieszka Grzybowska-Zalewska.
Zarząd wybrał także Cristiano Costanzo na stanowisko Wiceprezesa Zarządu. Cristiano Costanzo jest od listopada 2022 r. wiceprezesem i dyrektorem generalnym GSK w Polsce. Piastował także wysokie stanowiska kierownicze w sprzedaży i marketingu w GSK na poziomie globalnym i lokalnym. Cristiano Costanzo kończył Uniwersytet w Pizie z tytułem magistra chemii farmaceutycznej i uzyskał tytuł Executive Master in Business Administration w SDA Bocconi w Mediolanie.
W związku z rezygnacją Michała Čuhy, Dyrektora Generalnego Boehringer Ingelheim Polska, ze stanowiska Skarbnika, Zarząd wybrał na to stanowisko Piotra Dębskiego, wieloletniego Dyrektora Zarządzającego Biogen Polska. Pozostały skład Zarządu pozostaje bez zmian a jego kadencja upływa w czerwcu 2025 r.
Zmiany w składzie Zarządu INFARMY wchodzą w życie 1 stycznia 2025 r.
Dodatkowe informacje
Agnieszka Gołąbek
Communication and Public Affairs Manager
tel.: 575 921 008
e-mail: agnieszka.golabek@infarma.pl
Access Gap: https://gapv4.eu/
Polski Radar Refundacyjny: https://gapv4.eu/polskiradar/