Przedstawiciele Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Pracodawców RP, Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA” wzięli udział w konsultacjach nt. priorytetów zdrowotnych polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz podpisali wspólne stanowisko na temat priorytetów zdrowotnych polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Kluczowym obszarem są profilaktyka i wczesna diagnostyka chorób niezakaźnych, będących główną przyczyną zgonów w Unii Europejskiej.
W 2025r. Polska będzie sprawować przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, co daje jej możliwość wyznaczania kierunków debaty i kształtowania programu prac w obszarze polityki zdrowotnej. Organizacje branżowe zwracają uwagę, że prezydencja jest okazją do stworzenia nowych mechanizmów na rzecz zabezpieczenia zdrowia obywateli UE.
W obliczu wyzwań demograficznych, obciążenia chorobami przewlekłymi cieszy nas, że zagadnienia związane z profilaktyką znajdą się na agendzie prac prezydencji. W tym aspekcie zwracamy uwagę na unijny plan walki z rakiem, obowiązujący do 2025 r. Prezydencja może być doskonałą okazją, aby wspólnie z Komisją Europejską ocenić jego wdrożenie, dotychczasowe efekty i elementy wymagające poprawy – mówi Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Obecnie prezydencja węgierska skupia się na wyzwaniach związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi, które są najistotniejszą przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. 53 miliony Europejczyków cierpi na choroby układu krążenia.
Zapadalność i śmiertelność z powodu chorób układu krążenia jest różna w różnych państwach Unii, zależy od wieku, płci, statusu społecznego oraz regionu, w którym mieszka pacjent. Podobnie jest z większością chorób niezakaźnych i dlatego warto podczas prezydencji przyjrzeć się tym wyzwaniom w sposób systemowy i zastanowić się, czego dziś potrzebujemy, aby poprawić znacząco wyniki zdrowotne obywateli UE? – zwraca uwagę Rafał Dutkiewicz prezes Pracodawców RP.
Proaktywna, spersonalizowana polityka zdrowotna, skupiona na profilaktyce i wczesnej diagnostyce stanowi odpowiedź na wyzwania związane z chorobami przewlekłymi.
Nauka i postęp medycyny sprawiają, że umiemy leczyć pacjentów coraz lepiej i efektywniej. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, powinniśmy ich diagnozować na wczesnym etapie rozwoju choroby, przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy diagnostycznych. Optymalnie leczeni pacjenci, to pacjenci aktywni społecznie– podkreśla Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.
Nierówności w dostępie do usług zdrowotnych oraz optymalnego leczenia występują w różnych regionach Unii Europejskiej. Sprawny system ochrony zdrowia zakłada współpracę wszystkich jego uczestników: pacjentów, urzędników, lekarzy różnych specjalizacji, naukowców. Konieczne jest też adekwatne przemodelowanie jego finansowania.
Z pewnością warto pochylić się nad kwestiami dostępu do badań przesiewowych i diagnostyki molekularnej w onkologii czy w chorobach rzadkich. Warto podjąć dyskusję na temat wymiany najlepszych praktyk i sposobów zoptymalizowania ścieżek profilaktycznych i diagnostycznych, harmonizacji standardów. Rozwój medycyny personalizowanej poprzez tworzenie partnerstw badawczych, sieci współpracy i wymiany wiedzy stanowi też unikatową szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej Europy – mówi Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
W trakcie prezydencji zagadnienia związane z konkurencyjnością pojawią się przy okazji dyskusji nad unijnym pakietem farmaceutycznym. To jedna z najistotniejszych rewizji prawa, o istotnym wpływie na kształt rynku farmaceutycznego. Ambicją polskiej prezydencji jest doprowadzenie do tzw. trylogów, a więc praktycznie sfinalizowanie prac w Radzie UE.