Należąca do czołowej włoskiej grupy farmaceutycznej MENARINI o globalnym zasięgu firma BERLIN-CHEMIE od ponad stu lat kojarzy się nieodmiennie z nowatorskimi badaniami i produkcją zarówno nowo opracowanych, jak i sprawdzonych przez lata produktów farmaceutycznych. Celem firmy jest wprowadzanie nowych leków poprawiających jakość życia pacjentów. Odpowiada za rynki farmaceutyczne w Niemczech, Europie Wschodniej i krajach WNP.
Firma Berlin-Chemie / Menarini Polska jest częścią włosko - niemieckiego koncernu i istnieje w Polsce od 1992 roku. W 2024 roku zespół firmy liczy ponad 450 pracowników.
Portfolio firmy obejmuje obecnie 41 leków i wciąż dynamicznie się poszerza - w różnych obszarach terapeutycznych. W ciągu 10 ostatnich lat liczba leków w ofercie Berlin-Chemie / Menarini wzrosła dwukrotnie.
Leki i wyroby medyczne OTC to 30% portfolio, a aż 3 produkty OTC osiągają poziom 60% udziału w rynku. Leki na receptę stanowią 70% portfolio, wiele z nich to liderzy w swoich klasach terapeutycznych.
Portfolio firmy budują nie tylko leki dostępne w lecznictwie otwartym, ale także w szpitalach, włączając zaawansowane terapie np. jedne z nielicznych od wielu lat nowoczesne antybiotyki do leczenia ciężkich lekoopornych zakażeń szpitalnych.
Dzięki jakości, która jest jedną z kluczowych wartości firmy, Berlin-Chemie / Menarini plasuje się obecnie w gronie największych firm farmaceutycznych w Polsce.
Wartości firmy, którymi są koncentracja na ludziach, troska o pacjentów, odpowiedzialność i jakość działania są fundamentem misji firmy, którą jest:
Zdrowie - nasze zobowiązanie dla życia.
Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o. jest już 25. firmą, która postanowiła dołączyć do Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, który reprezentuje wiodące firmy sektora farmaceutycznego, prowadzące działalność badawczo-rozwojową
i produkujące leki innowacyjne.
Swoją działalnością Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych pragnie wskazać, iż obecność globalnych firm farmaceutycznym na naszym rynku oznacza dla polskich pacjentów dostęp do nowoczesnych leków, co w dużej mierze wpływa na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa. Korzyści odnosi również polska gospodarka – w postaci inwestycji, podatków oraz transferu wiedzy.
INFARMA jest członkiem międzynarodowej organizacji zrzeszającej innowacyjną branżę farmaceutyczną – Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), a także Pracodawców RP oraz Krajowej Izby Gospodarczej.
Dbając o przestrzeganie wysokich standardów etycznych innowacyjne firmy farmaceutycznie zrzeszone w INFARMIE przyjęły w 2008 r. Kodeks Dobrych Praktyk Przemysłu Farmaceutycznego obecnie zastąpiony przez Kodeks Dobrych Praktyk INFARMA, który wyznacza normy działań w zakresie: promocji i reklamy produktów leczniczych, organizacji sympozjów, kongresów i innych spotkań naukowych, prowadzenia badań, współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych, organizacjami ochrony zdrowia i organizacjami pacjentów.
Od 1 stycznia 2015 r. firmy członkowskie INFARMY stosują w swojej działalności Kodeks przejrzystości (obecnie zastąpiony przez Kodeks Dobrych Praktyk INFARMA) – zainicjowaną przez EFPIA samoregulację innowacyjnej branży farmaceutycznej, określającą zasady etycznej współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych oraz organizacjami ochrony zdrowia.