Agnieszka Grzybowska-Zalewska jest Prezesem Zarządu Sanofi w Polsce i Dyrektorem Generalnym Specialty Care, jednego z kluczowych business unitów Sanofi, oferującego przełomowe terapie z obszaru chorób rzadkich, onkologii, immunologii i stwardnienia rozsianego. Od ponad 20 lat jest obecna w branży farmaceutycznej, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą w obszarze zarządzania oraz marketingu i sprzedaży. Jest także prekursorką działań w zakresie upowszechniania wiedzy i poszerzania dostępu do leczenia dla pacjentów z chorobami rzadkimi w Polsce. Od samego początku uczestniczyła w tworzeniu Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich, ściśle współpracując ze stowarzyszeniami pacjentów w celu pełnego zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu poszerzonemu o wiele innych obszarów terapeutycznych takich jak onkologia, neurologia, immunologia i inne doskonale wie, z jakimi problemami borykają się pacjenci, lekarze oraz krajowy system ochrony zdrowia. Nowa Prezes INFARMY jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku. Jej życiowe pasje to nurkowanie, joga i dalekie podróże z mężem i najbliższymi przyjaciółmi.
Agnieszka Grzybowska-Zalewska jako nowo wybrana Prezes Zarządu INFARMY, przejmuje stery w ważnym dla branży momencie ostatniego etapu procedowania nowelizacji ustawy refundacyjnej i rozpoczętego w kwietniu br. pierwszego od 20 lat przeglądu prawodawstwa farmaceutycznego UE, które wpłynie na rozwój i dostęp do innowacyjnych terapii na kolejne dziesięciolecia.
- To dla mnie ogromne wyróżnienie i dowód zaufania, za które dziękuję wszystkim członkom Zarządu oraz firmom członkowskim INFARMY. Niezwykle cieszę się na naszą wspólną pracę, głęboko wierząc, że to właśnie przemysł innowacyjny odgrywa kluczową rolę w debacie publicznej, kształtującej mocny i stabilny sektor ochrony zdrowia w naszym kraju, realnie wpływając na poprawę dostępu polskich pacjentów do najnowszych terapii, a w konsekwencji na ich zdrowie i komfort życia. Przed nami niezwykle ciekawy czas dla Polski oraz polskiego systemu ochrony zdrowia i mimo wielu czekających nas wyzwań z optymizmem przejmuję stery. Jednocześnie pragnę podziękować Nienke za jej wieloletni wkład oraz zaangażowanie i osiągnięcia w realizowaniu priorytetów INFARMY oraz życzę jej dalszych sukcesów - powiedziała Grzybowska-Zalewska Agnieszka.
Nienke Feenstra w 2022 roku została ponownie wybrana na stanowisko Prezes INFARMY, pełniąc tę funkcję łącznie przez 3 lata, czyli w okresie gdy przed innowacyjną branżą farmaceutyczną stanęły ogromne wyzwania związane z pandemią Covid19, wybuchem wojny w Ukrainie czy pierwszą od 10 lat nowelizacją ustawy refundacyjnej. W tym czasie w INFARMIE podjęto szereg inicjatyw i działań wspierających pacjentów, system ochrony zdrowia a także pomoc dla Ukrainy. Prowadzono także aktywny i partnerski dialog ze wszystkimi interesariuszami systemu, decydentami i branżą farmaceutyczną w Polsce. Zainicjowano kilka ważnych projektów, które zostały pozytywnie przyjęte, czyli m.in. wspierający rozwój kompetencji i niezależność organizacji pacjenckich program Pacjenci.Pro oraz platformę internetową Access Gap, która analizuje dane na temat dostępności do innowacyjnych leków w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Celem projektu jest nie tylko ułatwienie dostępu do danych i analiz, ale także zainicjowanie dyskusji na temat działań niezbędnych do wyrównywania luk w dostępie do nowoczesnego leczenia, która jest kontynuowana. Podpisano także list intencyjny o współpracy z Polską Akademią Nauk w celu prowadzenia długofalowych działań edukacyjnych skierowanych do interesariuszy i opinii publicznej w zakresie systemu ochrony zdrowia. Jednym z priorytetów były także działania wspierające rozwój badań klinicznych w Polsce.
- Pełnienie funkcji prezesa INFARMY przez ostatnie trzy lata było dla mnie przyjemnością i zaszczytem. W okresie wielu wyzwań geopolitycznych i zdrowotnych jestem dumna z tego, co udało się osiągnąć dla polskich pacjentów, pracowników służby zdrowia i systemu opieki zdrowotnej. Zostało to osiągnięte dzięki partnerstwu, intensywnej debacie i wkładowi tak wielu osób. Poprawił się dostęp do leków, głos pacjentów stał się silniejszy, opieka zdrowotna jest bardziej priorytetowa niż była, o czym świadczą liczne inicjatywy. Przyczyniła się do tego pasja, poświęcenie i kompetencje tak wielu osób, a bycie częścią tego wielkiego zbiorowego wysiłku było bardzo satysfakcjonujące – podsumowała Nienke Feenstra.
Delegaci podczas Walnego Zgromadzenia wybrali członów Zarządu oraz skład Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Członkowie Zarządu
- Agnieszka Grzybowska-Zalewska, Sanofi-Aventis Sp. z o.o.
- Michał Cuha, Boehringer Ingelheim Sp. z o.o.
- Piotr Dębski, Biogen Poland Sp. z o.o.
- Ioana Parsons, Ipsen Poland Sp. z o.o.
- Magdalena Paradzińska, Novo Nordisk Pharama Sp. z o.o.
- Monique Clua Braun, Novartis Poland Sp. z o.o.
- Phil Krzyżek, MERCK Sp. z o.o.
- Wiktor Janicki, Astra Zeneca Pharma Poland Sp.z o.o.
- Cristiano Costanzo, GSK Commercial Sp. z o.o.
Skład Rady Nadzorczej
- Aleksander Kwieciński, AbbVie Sp. z o.o.
- Harry Nardis, Astellas Pharma Sp. z o.o.
- Justin Gandy, MSD Polska Sp. z o.o.
- Geraldine Schenk-Moestl, Jansenn Cilag Polska Sp. z o.o.
Podczas Walnego Zgromadzenia przyjęto także sprawozdanie z działań INFARMY, które związane były z realizacją założonych na 2022r. celów, wśród których znalazły się, m.in.: zmniejszenie różnic w dostępie do innowacyjnych terapii w Polsce w stosunku do standardów europejskich, poprawa jakości i przewidywalności prawa refundacyjnego, zwiększenie niezależności i wzmocnienie kompetencji organizacji pacjenckich do skutecznego kształtowania polskiego systemu ochrony zdrowia. Działania te obejmowały szereg aktywności i inicjatyw prowadzonych przez Związek w wielu obszarach systemu ochrony zdrowia.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA reprezentuje 24 wiodące firmy sektora farmaceutycznego, prowadzące działalność badawczo-rozwojową i produkujące leki innowacyjne.