Na pierwszej linii frontu w walce z wirusem każdego dnia pracują lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy ośrodków medycznych. Ich starania uzupełniają niestrudzeni inspektorzy sanitarni. W ostatnich dniach INFARMA przeprowadziła intensywne rozmowy z Głównym Inspektorem Sanitarnym, żeby lepiej zrozumieć najbardziej palące potrzeby Państwowej Inspekcji Sanitarnej w prowadzeniu działań epidemiologicznych. Związek postanowił przekazać pracownikom powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych działających w naszym kraju darowiznę w postaci nowoczesnych laptopów.
Pracownicy terenowi wszystkich 318 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w Polsce otrzymają łącznie 350 komputerów przenośnych typu HP 250 G7 (331 sztuk) i HP ProBook 450 G7 (19 sztuk). W zestawach komputerowych znajdą się również torby na laptopy i bezprzewodowe myszki. Pierwsza partia sprzętu, 169 komputerów, trafi do inspektorów w ciągu 14 dni, kolejne urządzenia trafią do inspektorów do końca maja.
Koordynator Ministerstwa Zdrowia wsparcia podmiotów prywatnych w walce z COVID-19 zaaprobował tę formę wsparcia dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
To właśnie inspektorzy sanitarni od wielu dni z ogromnym zaangażowaniem pracują 24 godziny
na dobę, aby zminimalizować szerzenie się pandemii. Przeprowadzają wywiady epidemiologiczne, prowadzą dozór epidemiologiczny i kwarantannę domową, prowadzą również kontrole sanitarne
na granicach kraju. Zbierają szereg danych epidemiologicznych w różnych regionach Polski, dbając w ten sposób o zdrowie nas wszystkich. Od szybkości zbierania i analizowania tych danych zależy możliwość skuteczniejszej kontroli szerzenia się pandemii.
Działania podejmowane przez administrację państwową i służby medyczne mają na celu ochronę naszego zdrowia i życia. Wierzymy, że forma wsparcia, którą oferujemy, wesprze służby sanitarne w walce z koronawirusem w możliwie trwały sposób. Przekazany pracownikom inspekcji sanitarnej sprzęt komputerowy pomoże we wzmocnieniu infrastruktury technologicznej wspierającej terenową pracę inspektorów również po ustąpieniu pandemii.
Firmy członkowskie zrzeszone w INFARMA prowadzą również indywidualne działania wspierające walkę z pandemią COVID-19, m.in. intensyfikując badania nad szczepionką, weryfikując swoje produkty w fazie rozwoju pod kątem opracowania leku, a także niosąc pomoc i wsparcie w formie materialnej. Więcej informacji na ten temat znajduje się na www INFARMY.