Dlaczego leki innowacyjne muszą być drogie?
Na pewno leki innowacyjne muszą być droższe od generycznych. Na ich cenę mają wpływ koszty wieloletnich badań i długotrwałego procesu potwierdzania skuteczności oraz bezpieczeństwa. Tylko 1 na 8000 badanych cząsteczek ostatecznie staje się lekiem. Ryzyko niepowodzenia jest ogromne. Ponadto ceny leków należy rozpatrywać w szerszym kontekście, biorąc pod uwagę wpływ ich stosowania na ograniczenie kosztów powikłań, hospitalizacji czy na inne obszary życia społecznego.
Jakie leki innowacyjne przyniosły najlepsze efekty leczenia w ostatnich latach?
Dane wskazują, że w latach 2000–2009 leki przyczyniły się w 73 proc. do wydłużenia średniej oczekiwanej długości życia. Najbardziej spektakularnym przykładem jest wirusowe zapalenie wątroby typu „C” – jeszcze niedawno śmiertelne. Obecnie leki innowacyjne na WZW C osiągają 100 proc. skuteczności. Powiedzmy też o wirusie HIV, tu od lat 80. śmiertelność spadła o 80 proc. Dzięki nowym lekom zakażeni wirusem HIV nie umierają w ciągu kilku lat z powodu AIDS, a średnia oczekiwana długość ich życia może być taka sama jak reszty społeczeństwa. Coraz lepsze są także perspektywy dla chorych na raka. W ciągu ostatnich 40 lat śmiertelność z powodu nowotworów spadła o 20 proc. Ogromny postęp dokonał się między innymi w leczeniu czerniaka. Pojawiły się również nowe, skuteczne leki w chorobach hematoonkologicznych, m.in. stosowane w białaczkach.
Jakie oczekiwania wobec państwa ma branża producentów farmaceutycznych?
Najważniejsza jest przewidywalna i spójna polityka refundacyjna. Dodatkowo zasadne jest, by wydatki na zdrowie, w tym na skuteczne i bezpieczne leki, były traktowane jako inwestycja w kapitał ludzki. Bez niej obniża się PKB, pogarszają się wskaźniki zdrowotne społeczeństwa i spada jego produktywność.
Cały sektor ochrony zdrowia cieszył się z uchwalenia ustawy o dojściu do 2024 r. do poziomu 6 proc. PKB na poprawę sytuacji pacjentów. Okazało się jednak, że w wyniku przyjętego sposobu liczenia na zdrowie w 2019 r. zostanie przeznaczonych o 10 mld mniej, niż wszyscy się spodziewali… Jeśli dla oszczędności państwo ogranicza wydatki na ochronę zdrowia (obecnie na poziomie ok. 4,5 proc. PKB – najmniej w UE), to dużo większe koszty ponosi w całym systemie zabezpieczeń społecznych.
Jakie są tego skutki?
Powoduje to, że trzeba rezygnować z rozwiązań mających na celu zwiększenie dostępu do innowacyjnych terapii, które przynosiłyby dobry efekt zdrowotny. O ten dostęp walczą również organizacje pacjentów. Okazuje się jednak, że nie ma dodatkowych środków na ten cel. A dane pokazują, że inwestycja w leki wyrównująca dostęp do nich do poziomu UE może przynieść gospodarce nawet 35 mld dodatkowych korzyści.
Źródło: Gazeta Polska, Niezależna.pl