Pojawienie się wirusa COVID-19 uświadomiło całemu światu, w tym Polsce, jak istotny dla funkcjonowania każdego kraju jest dobrze zorganizowany i odpowiednio dofinansowany system ochrony zdrowia. Zagrożenie, jakim okazała się pandemia oraz obawy co do wydolności systemów ochrony zdrowia w sposób naturalny zobowiązują do odpowiedzialnych decyzji, które mają swoje głębokie ekonomiczne konsekwencje.
Przedłożony do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia skupiający się na profilaktyce INFARMA traktuje właśnie jako element budowania sprawnej polityki zdrowotnej odpowiadającej potrzebom polskich pacjentów i uwzględniającej tendencje demograficzne w tym szczególnie starzenie się społeczeństwa i zmianę charakteru wielu chorób w przewlekły.
INFARMA chciałaby podkreślić, że program ten, aby faktycznie realizował cele profilaktyki, powinien zostać uzupełniony (podobnie jak jego wskaźniki realizacji) o schematy postępowania z pacjentem po wykonaniu badań, ścieżki diagnostyki pogłębionej, a potem także terapii.
INFARMA ma nadzieję, że przedmiotowe rozporządzenie jest tylko pierwszym krokiem w realizacji szerszego programu profilaktyki i polityki zdrowotnej.