Dlatego INFARMA z nadzieją odnosi się do deklaracji Ministerstwa Zdrowia w zakresie poprawy dostępu do badań patomorfologicznych w Polsce i poprawy jakości wyników tych badań. Jednocześnie wierzy, że deklaracje uda się jak najszybciej przekuć w realne działania, w tym między innymi wdrożenie rozporządzenia w sprawie pilotażu finansowania badań patomorfologicznych. Zmiany w tym zakresie pozwolą szybciej i lepiej diagnozować polskich pacjentów, a także skuteczniej ich leczyć dzięki rozwiązaniom medycyny personalizowanej.
Stanowisko INFARMA w sprawie deklaracji Ministerstwa Zdrowia o poprawie dostępu do badań patomorfologicznych i poprawy jakości wyników tych badań
Raport Najwyższej Izby Kontroli „O organizacji, dostępności i jakości diagnostyki patomorfologicznej” wskazuje, że w latach 2017-2019 dostęp do dobrej diagnostyki patomorfologicznej był znacząco ograniczony. Te problemy od kilku lat są przedmiotem zainteresowania i prac w ramach Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.