Współpraca pomiędzy przemysłem farmaceutycznym a przedstawicielami zawodów medycznych, organizacjami ochrony zdrowia i organizacjami pacjentów jest naturalnym elementem systemu ochrony zdrowia. Dzięki niej następuje rozwój medycyny, powstają skuteczne, nowe leki przyczyniając się do rozwoju opieki nad pacjentem i postępu innowacyjnej medycyny. Prowadzona w sposób przejrzysty, zgodnie z prawem i najwyższymi standardami etycznymi współpraca polega przede wszystkim na wsparciu środowiska medycznego w podnoszeniu kwalifikacji, ciągłym uaktualnianiu wiedzy naukowej i zdobywaniu dostępu do najnowszych osiągnięć w dziedzinie medycyny, a także współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń. Podobna współpraca z organizacjami pacjentów polega na wspieraniu inicjatyw, których celem jest poprawa sytuacji pacjentów.
Zgodnie z Kodeksem Dobrych Praktyk INFARMA informacje na temat zakresu współpracy i jej wartości są przekazywane raz w roku do publicznej wiadomości, jako odpowiedź na społeczne oczekiwania przejrzystości działań branży. Beneficjentami publikowanych danych są przede wszystkim pacjenci, którzy dzięki zrozumieniu zakresu i wartości współpracy pomiędzy branżą farmaceutyczną a przedstawicielami zawodów medycznych mogą czuć się bezpieczniej i pewniej. To także ważne informacje dla szeroko rozumianej opinii publicznej, budujące zaufanie oraz przedstawiające, jaką wartość stanowi współpraca środowiska medycznego z innowacyjnym przemysłem farmaceutycznym dla całego systemu ochrony zdrowia – wskazuje Michał Byliniak, Dyrektor Generalny INFARMA.
To zobowiązanie pomaga w lepszym zrozumieniu wartości współpracy, a przyjęta samoregulacja ujawniania informacji ma na celu rozwianie wszelkich obaw społecznych dotyczących tych interakcji poprzez uczynienie ich otwartymi i przejrzystymi. Tegoroczne dane potwierdzają utrzymujący się trend wysokiego poziomu zaangażowania firm farmaceutycznych w zakresie współpracy ze środowiskiem medycznym, przy zdecydowanym udziale świadczeń na działalność badawczo-rozwojową.