Na szczególną uwagę zasługuje zapewnienie budżetu na refundację na poziomie 16,5 – 17% całkowitych środków na świadczenia opieki zdrowotnej, co jest niezwykle ważne w świetle stopniowego wzrostu publicznych wydatków na ochronę zdrowia. Pozytywny wpływ na budżet refundacyjny będzie mieć również powrót środków wpłacanych przez firmy w ramach instrumentów dzielenia ryzyka do budżetu na refundację leków. INFARMA popiera również zapisy Polityki Lekowej, które wpisują myślenie o farmakoterapii w model value-based healthcare.
Polityka Lekowa podkreśla konieczność zwiększenia przejrzystości oraz poziomu zaufania w dialogu pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i firmami farmaceutycznymi, które wnioskują o refundację leków.
INFARMA z uznaniem odnotowała również, że w diagnozie systemowej, postawionej w dokumencie dostrzeżony został problem braku dostępu do leków przed rejestracją, dla pacjentów znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej. To kolejny element potwierdzający zrozumienie Rządu dla potrzeby udostępniania chorym innowacyjnych leków, które mogą ratować ich zdrowie i życie.
„Kierunek wytyczony przez projekt Polityki Lekowej jest w opinii INFARMY właściwy, dopracowania wymagają detale, które mamy nadzieję będą dyskutowane na etapie konsultacji społecznych, które właśnie się trwają. Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia zostanie zwiększona rola pacjentów w kreowaniu rozwiązań systemowych. Wiele też będzie zależało od implementacji dokumentów i zmian legislacyjnych, które pozwolą strategię przełożyć na realne działania” – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMY.