INFARMA docenia, że Ministerstwo Zdrowia zauważyło potrzebę zwiększenia budżetu na refundację i promuje rozwiązania oparte o model value-based healthcare. Inwestycja w innowacyjne leki, jest jednym z efektywnych sposobów poprawy stanu zdrowia społeczeństwa i przywrócenia wielu osób na rynek pracy. A budowanie systemu ochrony zdrowia w którym finansowane są przede wszystkim interwencje przynoszące najlepszy efekt zdrowotny, wiąże się z szeregiem korzyści takich jak optymalizacja wydatków na leczenie, poprawa efektywności świadczeń zdrowotnych, czy większa satysfakcją pacjentów z efektów leczenia. Liczymy na to, że wprowadzane zmiany sukcesywnie wpłyną na poprawę sytuacji chorych, a ich leczenie będzie bliższe światowym standardom.
Mimo wielu pozytywnych zmian, poziom finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, jest wciąż dużo niższy niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich, a dostęp pacjentów do nowoczesnych terapii ograniczony. Często leki, z których korzystają pacjenci w innych krajach Europy, nawet tych o podobnym poziomie PKB, docierają do nas z dużym opóźnieniem, a część nie jest w ogóle udostępniona. Nie zawsze również pozytywne rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji mają przełożenie na decyzje refundacyjne - 63% leków uzyskujących pozytywną rekomendację AOTMiT nie jest refundowanych. Jak pokazują dane z ostatniego raportu OECD „Health at Glance”, przekłada się to bezpośrednio na długość długości życia i umieralność na choroby powszechne i rzadkie.
Dostęp do leków jest przedmiotem wielostronnej debaty publicznej, w której biorą między innymi lekarze, którzy chcą leczyć pacjentów zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i pacjenci, walczący o powrót do zdrowia, jak najdłuższe utrzymanie sprawności i wysokiej jakości życia.