- Jest to pierwsze w historii spójne stanowisko branży farmaceutycznej wobec tak ważnej grupy leków w naszym kraju. Wierzymy, że tylko wspólny głos w tej sprawie pomoże nam wypracować rozwiązania, które mogą zapewnić polskim pacjentom szerszy dostęp do leczenia biologicznego i jednocześnie dać szansę chorym na poprawę jakości ich życia – podkreślają sygnatariusze porozumienia.
Leczenie biologiczne jest przełomem w dotychczas stosowanych terapiach i znalazło szczególne zastosowanie w szeregu obszarach terapeutycznych, począwszy od chorób o podłożu autoimmunologicznym, w tym dermatologii, reumatologii, gastrologii, aż do leczenia wielu chorób onkologicznych. Dostępność do leków biologicznych w Polsce wciąż jest bardzo niska i plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, dlatego sprawą kluczową staje się wdrożenie rozwiązań systemowych pozwalających na włączenie do leczenia biologicznego jak największej populacji pacjentów
Podpisane dziś porozumienie „ponad podziałami” łączy szereg tez, wypracowanych wspólnie przez środowisko farmaceutyczne i jest jednocześnie apelem skierowanym do Ministra Zdrowia. Z perspektywy branży farmaceutycznej konieczne jest przygotowanie rozwiązań systemowych pozwalających na zwiększenie liczby pacjentów korzystających z terapii biologicznych. Leczenie powinno opierać się na aktualnej wiedzy medycznej i świadomym wyborze lekarza, które są wyznacznikiem najlepszej dla pacjenta terapii.
Polityka lekowa powinna zmierzać do zapewnienia konkurencyjności w zakresie dostępu do leków biologicznych, co zwiększyłoby pulę terapii biologicznych dostępnych na rynku. Ponadto niezwykle istotną kwestią jestzapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu terapii biologicznych – to wartość nadrzędna i nie może być zdominowana przez kwestie ekonomiczne, ani organizacyjne w służbie zdrowia.
Dyskusja o finansowaniu i dostępności do terapii biologicznych powinna koncentrować się przede wszystkim na spójnym podejściu do grupy leków biologicznych.
Polityka cenowa nie powinna być jedynym kryterium dostępu. Wszelkie oszczędności wygenerowane optymalizacją kosztów terapii, w tym obniżką cen leków biologicznych, powinny być przeznaczone na finansowanie szerszego dostępu do terapii biologicznych.